Świeżo podano: Wenecja

Przewodnik
  • TEN TEKST PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Nasze smaki. Miasto na wodzie.

Wyobraź sobie śmiałość budowniczych – marmurowe pałace na lagunie i bagnach – a to był dopiero początek wielkiej historii miasta na wodzie. Jeszcze nigdy żadna arteria nie była tak trafnie nazwana jak Kanał Grande, odzwierciedlająca chwałę wieków weneckiej architektury w 50 pałacach i sześciu kościołach wzdłuż jego brzegów.

Na końcu charakterystycznej dla Wenecji drogi wodnej w kształcie litery S, Pałac Dożów i Bazylika św. Marka dodają podwójne zachwyty i zadziwienie po odkryciu całego miasta. Ale poczekaj, aż zobaczysz, co kryje się w wąskich uliczkach Wenecji: okoliczne kościoły wyłożone malarstwem Veronese i drogocennymi marmurami, klasztory ozdobione eterycznymi malunkami Giovanniego Belliniego, „przebłyski” nieba na sklepieniach Giovanniego Battisty Tiepolo na sufitach dawnych schronisk dla bezdomnych i pojedynczy obraz Tycjana, który w tajemniczy sposób oświetla całą bazylikę św. Marka.

Wypełniona kanałami.

Wąskie kanały z uroczym klimatem, odrapanymi, klimatycznymi budynkami i wolno płynącymi gondolami są kwintesencją wielkiej Wenecji. Nie da się jej opisać ani do niczego porównać. Jest jedyna w swoim rodzaju. Nazywana najpiękniejszym miastem świata. Zbudowanej na wodzie Wenecji od wieków wróżono upadek z powodu nietypowej lokalizacji. Tymczasem Wenecja świetnie znosi coroczne powodzie. Do dziś wielka pięknem.

Jest i monumentalnie.

Bazylika św. Marka z zadziwiającą ilością kopuł i ponad 8000 metrów kwadratowych świetlistych mozaik, katedra w Wenecji jest niezapomniana. Została założona w IX wieku, aby pomieścić zwłoki św. Marka po tym, jak przebiegli weneccy kupcy przemycili je z Egiptu w beczce ze słoniną. Kiedy oryginalny budynek spłonął w 932 roku, Wenecja odbudowała bazylikę na swój własny, indywidualny kosmopolityczny wizerunek, z bizantyjskimi kopułami, układem greckiego krzyża i ścianami wyłożonymi marmurem z Syrii, Egiptu i Palestyny.

Niesamowite jest to, że ten okazały kościół był prywatną kaplicą doży. Oficjalnie stała się katedrą Wenecji dopiero w 1807 roku po upadku Republiki, zastępując znacznie mniej okazałą Bazylikę San Pietro in Castello.

  • POLECANE MIEJSCE
  • ZABYTEK
Santa Maria Gloriosa dei Frari

Kościół Frari należy obok bazyliki św. Marka do najważniejszych weneckich świątyń. Przez wieki był najważniejszą wenecką nekropolią, w której znaleźli się dożowie i wybitni obywatele Republiki Weneckiej. W kościele tym zgromadzone zostały prawdziwe arcydzieła sztuki, takie jak obrazy Tycjana czy Belliniego.

Znajduje się tu również nagrobek Tycjana.

Podziel się tą historią z innymi!

Ten artykuł może spodobać się innym! Udostępnij wybierając media społecznościowe.

Podróże z tej historii:

Ultra Last minute

Zjawiskowe Północne Włochy

Włochy północne są nie do opisania: ośnieżone Alpy, zjawiskowe, gigantyczne jeziora Garda i Como, małe wioski położone na zboczach wzgórz, Mediolan żyjący całą dobę i Werona. Jeśli to Cię nie przekonało, to zamek położony na wodzie powinien. W kilku miejscach sztuka i życie codzienne przenikają się z gracją i łatwością.
od2 9991 799
(1 Recenzja)
Zobacz podróż
Last minute

Dookoła Europy

Przez Francję, Hiszpanię, dalej przez Lazurowe Wybrzeże, do Monako, przez Włochy, Austrię, na Czechach kończąc. To jedyna taka podróż. Niezapomniana przygoda. Dosłownie – dookoła Europy.
od6 9994 999
(1 Recenzja)
Zobacz podróż
Last minute

Magiczne Włochy plus Capri

Włochy, będące miejscem narodzin dla wielu najwspanialszych dzieł sztuki, architektury i gastronomii, zachwycają, inspirują i poruszają jak żadne inne miejsce na Świecie.
od3 2992 099
(12 Recenzje)
Zobacz podróż

Rezerwuj