Wyobraź sobie śmiałość budowniczych – marmurowe pałace na lagunie i bagnach – a to był dopiero początek wielkiej historii miasta na wodzie. Jeszcze nigdy żadna arteria nie była tak trafnie nazwana jak Kanał Grande, odzwierciedlająca chwałę wieków weneckiej architektury w 50 pałacach i sześciu kościołach wzdłuż jego brzegów.
Na końcu charakterystycznej dla Wenecji drogi wodnej w kształcie litery S, Pałac Dożów i Bazylika św. Marka dodają podwójne zachwyty i zadziwienie po odkryciu całego miasta. Ale poczekaj, aż zobaczysz, co kryje się w wąskich uliczkach Wenecji: okoliczne kościoły wyłożone malarstwem Veronese i drogocennymi marmurami, klasztory ozdobione eterycznymi malunkami Giovanniego Belliniego, „przebłyski” nieba na sklepieniach Giovanniego Battisty Tiepolo na sufitach dawnych schronisk dla bezdomnych i pojedynczy obraz Tycjana, który w tajemniczy sposób oświetla całą bazylikę św. Marka.
Wąskie kanały z uroczym klimatem, odrapanymi, klimatycznymi budynkami i wolno płynącymi gondolami są kwintesencją wielkiej Wenecji. Nie da się jej opisać ani do niczego porównać. Jest jedyna w swoim rodzaju. Nazywana najpiękniejszym miastem świata. Zbudowanej na wodzie Wenecji od wieków wróżono upadek z powodu nietypowej lokalizacji. Tymczasem Wenecja świetnie znosi coroczne powodzie. Do dziś wielka pięknem.
Bazylika św. Marka z zadziwiającą ilością kopuł i ponad 8000 metrów kwadratowych świetlistych mozaik, katedra w Wenecji jest niezapomniana. Została założona w IX wieku, aby pomieścić zwłoki św. Marka po tym, jak przebiegli weneccy kupcy przemycili je z Egiptu w beczce ze słoniną. Kiedy oryginalny budynek spłonął w 932 roku, Wenecja odbudowała bazylikę na swój własny, indywidualny kosmopolityczny wizerunek, z bizantyjskimi kopułami, układem greckiego krzyża i ścianami wyłożonymi marmurem z Syrii, Egiptu i Palestyny.
Niesamowite jest to, że ten okazały kościół był prywatną kaplicą doży. Oficjalnie stała się katedrą Wenecji dopiero w 1807 roku po upadku Republiki, zastępując znacznie mniej okazałą Bazylikę San Pietro in Castello.
Kościół Frari należy obok bazyliki św. Marka do najważniejszych weneckich świątyń. Przez wieki był najważniejszą wenecką nekropolią, w której znaleźli się dożowie i wybitni obywatele Republiki Weneckiej. W kościele tym zgromadzone zostały prawdziwe arcydzieła sztuki, takie jak obrazy Tycjana czy Belliniego.
Znajduje się tu również nagrobek Tycjana.
Ten artykuł może spodobać się innym! Udostępnij wybierając media społecznościowe.