Zaczarowany Sućuraj

Przewodnik
  • TEN TEKST PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Takiego spokoju nie zaznasz w żadnym innym miejscu na Ziemi.

Sućuraj (od Świętego Jerzego; święty = sut, Jerzy = Juraj, t + j = ć, Sut + Juraj = Sućuraj) to mała wioska zlokalizowana na wprost miejscowości Drvenik drogą morską. Położona na wschodniej granicy wyspy Hvar jest również głównym portem dla promu Jadrolinija w tej części wyspy. To tu znajduje się najsłynniejszy punkt widokowy Hvaru dostępny tylko z morza, który obejmuje Latarnię Morską Sućuraj oraz widoczny masyw górski Biokovo.

Z Sućuraju, (oprócz Biokovo) widać Półwysep Pelješac, który rozprzestrzenia się po południowej części miejscowości. Jest to również jedna z najstarszych osad na Hvarze. O Sućuraju wspomina się w Illiadze Homera, gdzie Sućuraj nazywa się Kila i gdzie (według mitologii greckiej) król Myken rzucił przekleństwo na przeciwnika. To kawał historii!

Dziś Sućuraj obfituje w zabytki, które są na wyciągnięcie ręki. Pierwszy z nich to kościół św. Jerzego, dzięki któremu miejscowość zawdzięcza swoją nazwę. Kościół uległ zniszczeniu pod koniec XIX. wieku, a w jego miejsce wybudowano nowy. Dodatkowo znajdują się tu ruiny XVII wiecznej twierdzy, która została wzniesiona przez Wenecjan. Najstarszym i najlepiej zachowanym budynkiem jest klasztor franciszkanów. Nie jest znana data jego budowy oprócz daty jego restauracji: 1309 rok. Warto również wspomnień o kościele św. Antoniego, który wpisał się w miejscowe budownictwo. Jak widać Sućuraj, mimo swojej wielkości (cała gmina liczy ponad 400 mieszkańców) jest wielki historią, ale to dopiero początek

Rajskie klimaty. Rajska plaża.

Sućuraj jest wyjątkowy z uwagi na swoją piękną, kamienistą plażę oraz – piaszczystą. Główna plaża Česminica to żwirowo-kamienista oaza z łagodnym zejściem do morza, zacienieniem oraz piękną ścieżką wzdłuż morza.

Plaża Perna (położona 2 kilometry od rynku) jest pół–dziką plażą z ogromnymi skałami, na których można się opalać.

Prawdziwą perłą jest Zatoka Mlaska z plażą Mlaska. Ta prywatna plaża to piach pod stopami: dosłownie! Jest to jedna z niewielu piaszczystych plaż, gdzie woda sięga do kolan kilkadziesiąt metrów wgłąb morza. Oznacza to: wodę ciepłą jak w wannie, czyste i bezpieczne morze oraz wspaniałą odskocznię od plaż kamienistych.

Sućuraj to przede wszystkim spokój. Całkowity i wszechobecny spokój. Tu życie zatrzymało się (i nie chce ruszyć). Mimo restauracji, kawiarnii i sklepików z pamiątkami, ruch turystyczny jest tu na tyle ograniczony, że nikt nie przeszkodzi Ci w relaksie. Prawdziwym relaksie.

Sućuraj wraz z miejscowymi plażami zapadnie Ci w pamięci na zawsze. Co więcej, zechcesz tu wracać regularnie.

  • POLECANE MIEJSCE
  • LOKAL
Slastičarnica Mladost.

Lodziarnio–kawiarnia położona przy marinie w Sućuraju. W ofercie: kawa, lody, desery lodowe, świeże soki. Płatności: tylko gotówka. Sprawdź lokalizację na mapie.

Otwarte poniedziałku do piątku od 09:00 do 23:00

Podziel się tą historią z innymi!

Ten artykuł może spodobać się innym! Udostępnij wybierając media społecznościowe.

Podróże z tej historii:

Ultra Last minute

Wypoczynek w Chorwacji

Witamy w raju. Tu jest jak z bajki: niesamowite plaże, transparentna woda i wspaniali tubylcy. Rozpocznij swój wypoczynek na Riwierze Makarskiej w komfortowym, czterogwiazdkowym hotelu z bazy noclegowej pstravel ze śniadaniami i obiadokolacjami.
od3 6992 199
(2 Recenzje)
Zobacz podróż
Ultra Last minute

Rajska Chorwacja

Zapuść się w uroczy labirynt średniowiecznych uliczek, zatop myśli nad wczesnochrześcijańskimi mozaikami, odkryj solankową wyspę albo wejdź do imponującej katedry z kamienia...
od2 9991 799
(8 Recenzje)
Zobacz podróż
Ultra Last minute

Perły Chorwacji

Odpoczywaj na idyllicznych plażach z turkusowym morzem, zrelaksuj się w ukrytych zatoczkach albo poznaj zjawiskowe średniowieczne miasta... Naładuj baterie w jedyny w swoim rodzaju sposób. Oto Chorwacja!
od2 9991 799
(17 Recenzje)
Zobacz podróż

Rezerwuj