Praga na dwa sposoby

Przewodnik
  • TEN TEKST PRZECZYTASZ W 4 MINUTY

Stolica Czech to Złote Miasto, które mieni się w dzień – i w nocy.

Czy znasz takie miasto, które prawie w całości jest jednym wielkim zabytkiem? To Praga, która (zdecydowanie) jest na wyciągnięcie ręki z uwagi na swoją niewielką odległość. Co ciekawe, miasto zachwyca w dzień i w nocy. To, która pora dnia bardziej Cię zachwyci zależy tylko od Ciebie. Przeżyj oniryczną chwilę.

Most miliona stóp.

Spacerowanie po Moście Karola to numer jeden dla podróżujących do Pragi. Jednak, od 9 nad ranem ten 500-metrowy wąski most zamienia się w autostradę turystów przeciskających się obok straganiarzy i ulicznych artystów pod niewzruszonym spojrzeniem barokowych posągów wzdłuż balustrad. W 1357 roku Karol IV zlecił Peterowi Parlerowi (architektowi katedry św. Wita) zastąpienie XII-wiecznego mostu Judyty, który został zmyty przez powódź w 1342 roku nowszym, solidniejszym.

Nowy most został ukończony w 1390 roku, a imię Karola przyjął dopiero w XIX wieku – wcześniej był znany po prostu jako Kamenný most (Kamienny Most). Pomimo sporadycznych szkód powodziowych wytrzymywał ruch kołowy przez ponad 500 lat – dzięki, jak głosi legenda, jajom wmieszanym do budulca (choć ostatnie badania obaliły ten mit). Most stał się pieszym dopiero po drugiej wojnie światowej. Pierwszym pomnikiem postawionym na moście był krzyż przy wschodnim krańcu, w 1657 roku. Ponieważ większość posągów zostało wyrzeźbionych z miękkiego piaskowca, kilka oryginałów zostało zastąpionych kopiami. Niektóre oryginały znajdują się na Wyszehradzie, a inne znajdują się w Lapidárium w Holešovicach (dzielnica Pragi).

Najbardziej znanym pomnikiem jest postać św. Jana Nepomucena. Według legendy, u podstawy posągu Wacław IV kazał go związać i zrzucić z mostu do rzeki w 1393 roku za odmowę wyjawienia spowiedzi królowej (był jej księdzem), chociaż prawdziwy powód miał związek z konfliktem między kościołem a państwem. Gwiazdy w jego aureoli rzekomo podążały za jego zwłokami w dół rzeki. Tradycja mówi, że jeśli potrzesz brązową tabliczkę przy pomniku, pewnego dnia wrócisz do Pragi. Krzyż z brązu umieszczony między posągami 17 i 19 oznacza miejsce, w którym został odrzucony.

Potęga Zamku.

Najpopularniejsza i największa atrakcja Pragi. Wznoszący się nad lewym brzegiem Wełtawy, szeregi iglic, wież i budynków dominują nad centrum miasta jak bajkowa forteca. W murach Zamku na Hradczanach znajduje się różnorodna i fascynująca kolekcja historycznych budynków, muzeów i galerii, w których znajdują się jedne z największych skarbów artystycznych i kulturalnych Czech. Według Rekordu Guinnessa jest to największy na świecie kompleks zamkowy: 570 m długości, 128 m szerokości i zajmujący łączną powierzchnię większą niż siedem boisk piłkarskich.

Zamek zawsze był siedzibą czeskich monarchów, a także oficjalną rezydencją głowy państwa. Jego historia rozpoczęła się w IX wieku, kiedy książę Borzywoj I założył tu ufortyfikowaną osadę. Rozrastała się przypadkowo, gdy władcy dobudowywali swoje części – miały miejsce cztery główne przebudowy, od księcia Sobiesława I czeskiego w XII wieku do klasycznego liftingu za czasów cesarzowej Marii Teresy, tworząc eklektyczną mieszankę stylów architektonicznych.

Budowana na przestrzeni prawie 600 lat Katedra św. Wita jest jedną z najbogatszych i najpiękniejszych katedr w Europie Środkowej. Ma kluczowe znaczenie dla życia religijnego i kulturalnego Czech i zawiera skarby, od XIV-wiecznej mozaiki Sądu Ostatecznego i grobowców św. Wacława i Karola IV, po barokowy srebrny grobowiec św. Jana Nepomucena, ozdobną kaplicę. św. Wacława i secesyjne witraże Alfonsa Muchy.

Podziel się tą historią z innymi!

Ten artykuł może spodobać się innym! Udostępnij wybierając media społecznościowe.

Podróże z tej historii:

zima z pstravel
Last minute

Złota Praga

Praga jest równa Paryżowi pod względem piękna, architektury, jedzenia i kultury życia. Jej wyjątkowa historia sięga tysiącleci. A piwo? Zdecydowanie najlepsze w Europie.
od299249
(4 Recenzje)
Zobacz podróż

Rezerwuj