przewodnik

Stwórz historię w: Paryżu

ten tekst przeczytasz w 5 minut

Twoje nadchodzące wspomnienia czekają w stolicy Francji.

Paryż jest naprawdę wyjątkowy. Nazywany stolicą Świata, stolicą Europy, stolicą romantycznych uniesień oraz stolicą najpiękniejszych wspomnień. Czas stworzyć swoją historię i przejść się (palcem po ekranie) po najpopularniejszych miejscach metropolii.

To europejskie centrum światowej klasy sztuki i architektury. Uwodzi kultowymi zabytkami znanymi na całym Świecie i wschodzącymi gwiazdami, które dopiero zostaną odkryte. Repertuar kulturalny tego kraju jest oszałamiający – pod względem wielkości i różnorodności. Tu leży piękno La Belle France: ikoniczna Wieża Eiffela, niesamowity Luwr i powstająca z gruzów Notre Dame zostały odznaczone na naszej świadomości, a z roku na rok budzą coraz to więcej emocji.

Paryż jest również najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na Ziemi, a każdego roku przybywa do niej około 89 milionów Podróżników, którzy przyjeżdżają do Galii, aby cieszyć się niezwykłym bogactwem muzeów, galerii, pracowni artystycznych i praktycznych doświadczeń kulturalnych.

na zdjęciu: panorama Paryża

Wysoka, stalowa, to Ona.

Wieżę Eiffla można poznać na różne sposoby: od spaceru wokół w ciągu dnia lub wieczornego wejścia na szczyt z towarzyszącymi migoczącymi światełkami wokół, po posiłek w jednej z restauracji. I chociaż co roku przyjeżdża tu około siedmiu milionów Podróżników, to niewielu z nich zaprzeczy, że każde wejście na szczyt jest wyjątkowe – wizyta pod Wieżą (i na niej) to coś, co po prostu trzeba zrobić w Paryżu.

na zdjęciu: muzeum Luwru, plac przed wejściem bocznym

Największe muzeum na Ziemi.

Dopiero, gdy staniesz na wielkim dziedzińcu Luwru, w słońcu odbijającym się przez szklaną piramidę i tłumach kręcących się pod zdobioną fasadą muzeum, możesz szczerze powiedzieć, że byłeś w Paryżu. Dziesiątki tysięcy dzieł sztuki – od antyków z Mezopotamii, Egiptu i Grecji po arcydzieła artystów takich jak da Vinci (w tym jego najsłynniejsza Mona Lisa), Michał Anioł i Rembrandt. Nic dziwnego, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie.

Największe muzeum na Ziemi to nie tylko największa ilość dzieł sztuki zgromadzona w jednym budynku. To również wyjątkowa architektura pałacowa w niesamowitym, barokowym stylu. Szklana Piramida Luwru, mimo wielu kontrowersji, wzbogaciła piękno historycznego pałacu. 60 600 metrów kwadratowych i 300 000 dzieł wyjątkowego piękna. Paryż promienieje.

Czy wiesz, że...

Najsłynniejszy na Ziemi portret młodej kobiety, która hipnotyzuje oglądającego. Ma ciemne włosy, które przykryte są przezroczystym welonem i ciemne oczy, które podążają za Tobą w momencie, gdy chodzisz po Salle des Etats.

Właściwie istnieją co najmniej cztery różne wersje namalowane przez Leonarda da Vinci i jego uczniów. Ale ten, który wszyscy znamy i kochamy, znajduje się właśnie w Luwrze. Pozostałe znajdują się w Muzeum Prado oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

na zdjęciu: Bazylika Sacré-Cœur

Sztuka, sztuką, uniesieniem.

Wzniosłe widoki na Montmartre, winorośle pokrywające wzgórza i ukryte, małe place przyciągały malarzy od XIX wieku. Ukoronowana dzięki bazylice Sacré-Cœur, Montmartre jest najbardziej stromą dzielnicą miasta, a jej wąskie uliczki wyłożone krzywymi budynkami pokrytymi bluszczem kreują bajkowy urok. Bardziej wyuzdane i ociekające erotyzmem dzielnice Pigalle i St-Martin to wylęgarnie kreatywności ze skarbnicą modnych butików, restauracji, barów i sklepów (również tych tylko dla dorosłych).

Jedno z najsłynniejszych miejsc na mapie Paryża. Moulin Rouge, czyli Czerwony Młyn to kabaret otwarty już w 1889 roku. Położony w dzielnicy czerwonych latarnii jest miejscem magicznym i hipnotyzującym. Moulin Rouge stało się słynne z wykonywanego tu kankana.

Budowa Sacré-Cœur rozpoczęła się w 1876 roku po wojnie francusko-pruskiej, chaosie Komuny Paryskiej i jest symbolem dawnej walki między konserwatywną katolicką starą gwardią a świeckimi, republikańskimi radykałami. Ostatecznie bazylika została konsekrowana w 1919 roku. Widok na Paryż ze wzgórza zapiera dech w piersi.

Podziel się tą historią z innymi!

Ten artykuł może spodobać się innym! Udostępnij wybierając media społecznościowe.

Podróże z tej historii

do 35% taniej
do 35% taniej

Niesamowity Paryż

Paryskie bulwary, muzea, słynne bistra i butiki regularnie wzbogacone są o nową falę galerii, nowych winiarni, sklepów słynnych projektantów i oryginalnych perfumerii.
od1 9991 199
(24 Recenzje)
Zobacz podróż
do 35% taniej

Niesamowity Paryż plus Zamki nad Loarą

Francuski przepych, styl i gustowność, Dolina Loary przekroczy Twoje oczekiwania; wysokie wieże, strzeliste kopuły i błyszczące sale, otaczające je wioski i winnice to ponad tysiącletnia historia.
od2 2991 299
(2 Recenzje)
Zobacz podróż
do 35% taniej

Dookoła Europy

Przez Francję, Hiszpanię, dalej przez Lazurowe Wybrzeże, do Monako, przez Włochy, Austrię, na Czechach kończąc. To jedyna taka podróż. Niezapomniana przygoda. Dosłownie – dookoła Europy.
od6 9994 699
(1 Recenzja)
Zobacz podróż

Czytaj więcej historii

Rezerwuj