Dubrownik jest jak wino z Półwyspu Pelješac – im dłużej leżakuje, tym jest smaczniejsze. Dubrownik im dłużej wystawiony jest na słońce, tym staje się piękniejszy. Poczuj otwarte wody Adriatyku. Czas stworzyć swoją historię i przejść się (palcem po ekranie) po Perle Adriatyku.
Dubrownik był niegdyś jedną z najmniejszych republik, ale bardzo ważnym państwem morskim i handlowym w rejonie śródziemnomorskim. W czasach swego rozkwitu posiadał przedstawicielstwa konsularne w ponad 80 miastach, a jego flota handlowa licząca prawie 700 żaglowców równała się flocie weneckiej.
Pod opieką Świętego Błażeja (Vlaha) i pod słynnym sztandarem ‘Libertas’, powiewającym z wysokiego kamiennego masztu, nad którym czuwa legendarny rycerz Orlando, Dubrownik jest miastem pełnym wielkiej historii. Najlepiej przedstawić ją może już sam spacer główną ulicą centrum – „wyszlifowanym” kamiennym Stradunem.
Słynne mury miejskie z urokliwymi wieżami i basztami oferują niezapomniany widok na przepiękne wyspy pobliskiego archipelagu Elafitów: Šipan, Lopud i Koločep, rozsypane niczym perły na błękitnej tafli morza. Wyspy te, nazwane ‘wyspami jelenimi’ od greckiego słowa elaphos oznaczającego jelenia, który kiedyś je zamieszkiwał, najlepiej oddają czar Śródziemnomorza jako regionu, w którym swoje miejsce znajduje zarówno roślinność subtropikalna, jak i wielkie lasy sosonowe i gaje oliwne, a wszystko to otoczone przepięknymi piaszczystymi plażami.
Stradun to licząca sobie około 300 metrów główna ulica Starego Miasta w Dubrowniku. Nazwa Stradun była złośliwie zgrubionym przezwiskiem nadanym jej przez Wenecjan. Oznaczało to brzydką i brudną drogę.
Dziś to ikona miasta Dubrownik. Powierzchnię ulicy stanowią wypolerowane wapienne bloki, których połysk przyczynił się do powstania określenia “ulica – salon”. To mówi samo za siebie! Gdzie dobrze zjeść? Zajrzyj w wąskie uliczki położone wzdłuż Straduna.
Każdy krok w tym mieście – od studni Onufrego do Dzwonnicy Miejskiej, wzdłuż filigranowo wysubtelnionych gotycko-renesansowych pałaców Sponza i Pałacu Rektorów (Knežev Dvor), barokowego Kościoła św. Błażeja, Katedry Wniebowzięcia NMP, czy nawet klasztoru św. Ignacego ze słynnym uniwersytetem jezuickim, to przeżycie samo w sobie.
Ten artykuł może spodobać się innym! Udostępnij wybierając media społecznościowe.