Budapeszt żyje całą dobę, ale to nocą jest najbardziej wyjątkowy. Każdy budynek, każdy most i każdy monument jest niesamowicie oświetlony, zachwyca z najwyższych punktów miasta. Co oprócz świateł? Co powiesz na parlament i gorące źródła? Mamy pociąg do Węgier!
Budynek Parlamentu w Budapeszcie to jeden z symboli stolicy Węgier i całego kraju. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt, jest jednym z największych gmachów parlamentów narodowych na Ziemi. Budowa trwała od 1885 do 1904, choć pierwsze posiedzenie odbyło się już w 1896, podczas hucznie obchodzonej rocznicy 1000-lecia państwa węgierskiego. Pracowało przy nim 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł.
Parlament reprezentuje styl neogotycki choć widoczne są też elementy barokowe (głównie we wnętrzach). Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 17 000 metrów kwadratowych, długość – 268 metrów, szerokość – do 123 metrów, a wysokość kopuły – 96 metrów. W środku znajduje się 691 pomieszczeń, 29 schodów, 13 wind, 27 wejść i 10 podwórzy. Wnętrza są bogato zdobione freskami i malowidłami, a także witrażami. Na zewnętrznych ścianach gmachu znajdują się herby dawnych Wielkich Węgier.
Czy wiesz, że metro w Budapeszcie jest najstarszym systemem kolei podziemnej na kontynentalnej Europie? Budowa pierwszej linii (M1) rozpoczęła się już w 1894 roku i miała uświetnić przypadające dwa lata później obchody tysiąclecia państwa węgierskiego. Otwarcie odcinka pomiędzy stacjami Vörösmarty tér i Artézi fürdő (dziś Széchenyi fürdő) miało miejsce 2 maja 1896.
Do dziś na żółtej linii znajduje się klasyczny wystrój stacji, a pociągi (mimo medrnizacji) przypominają te sprzed lat. Stacje żółtej linii obejmują najważniejsze punkty centrum Budapesztu, dlatego to ciekawy sposób na odkrywanie stolicy.
Największym skarbem Budapesztu są gorące źródła. W rezultacie kąpiele było tu tradycją od czasów Rzymian. Wybór łaźni jest bogaty – możesz wybrać spośród obiektów z czasów tureckich, secesyjnych i współczesnych. Niektórzy ludzie szukają lekarstwa na wszystko, co im dolega, ale większość źródeł służy zabawie i relaksowi.
Termy Széchenyiego zaprojektowane przez Győző Cziglera to kompleks basenów i term, największych w Europie. Najstarszy budynek powstał już w 1881 w północnej części Parku Miejskiego Budapesztu. Był tak popularny wśród mieszkańców, że jeszcze przed I wojną światową konieczna stała się jego rozbudowa. Powstały baseny na świeżym powietrzu, z których można korzystać przez cały rok. Jedno źródło ma temperaturę 74 °C, a drugie 77 °C.
Ten artykuł może spodobać się innym! Udostępnij wybierając media społecznościowe.