Znajdź „pociąg” do Węgier

Ciekawostki
  • TEN TEKST PRZECZYTASZ W 2 MINUTY

Miasto świateł. Niesamowicie pociągające.

Budapeszt żyje całą dobę, ale to nocą jest najbardziej wyjątkowy. Każdy budynek, każdy most i każdy monument jest niesamowicie oświetlony, zachwyca z najwyższych punktów miasta. Co oprócz świateł? Co powiesz na parlament i gorące źródła? Mamy pociąg do Węgier!

Największy, najpiękniejszy.

Budynek Parlamentu w Budapeszcie to jeden z symboli stolicy Węgier i całego kraju. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt, jest jednym z największych gmachów parlamentów narodowych na Ziemi. Budowa trwała od 1885 do 1904, choć pierwsze posiedzenie odbyło się już w 1896, podczas hucznie obchodzonej rocznicy 1000-lecia państwa węgierskiego. Pracowało przy nim 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł.

Parlament reprezentuje styl neogotycki choć widoczne są też elementy barokowe (głównie we wnętrzach). Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 17 000 metrów kwadratowych, długość – 268 metrów, szerokość – do 123 metrów, a wysokość kopuły – 96 metrów. W środku znajduje się 691 pomieszczeń, 29 schodów, 13 wind, 27 wejść i 10 podwórzy. Wnętrza są bogato zdobione freskami i malowidłami, a także witrażami. Na zewnętrznych ścianach gmachu znajdują się herby dawnych Wielkich Węgier.

Czy wiesz, że metro w Budapeszcie jest najstarszym systemem kolei podziemnej na kontynentalnej Europie? Budowa pierwszej linii (M1) rozpoczęła się już w 1894 roku i miała uświetnić przypadające dwa lata później obchody tysiąclecia państwa węgierskiego. Otwarcie odcinka pomiędzy stacjami Vörösmarty tér i Artézi fürdő (dziś Széchenyi fürdő) miało miejsce 2 maja 1896.

Do dziś na żółtej linii znajduje się klasyczny wystrój stacji, a pociągi (mimo medrnizacji) przypominają te sprzed lat. Stacje żółtej linii obejmują najważniejsze punkty centrum Budapesztu, dlatego to ciekawy sposób na odkrywanie stolicy.

Wody, które leczą.

Największym skarbem Budapesztu są gorące źródła. W rezultacie kąpiele było tu tradycją od czasów Rzymian. Wybór łaźni jest bogaty – możesz wybrać spośród obiektów z czasów tureckich, secesyjnych i współczesnych. Niektórzy ludzie szukają lekarstwa na wszystko, co im dolega, ale większość źródeł służy zabawie i relaksowi.

Termy Széchenyiego zaprojektowane przez Győző Cziglera to kompleks basenów i term, największych w Europie. Najstarszy budynek powstał już w 1881 w północnej części Parku Miejskiego Budapesztu. Był tak popularny wśród mieszkańców, że jeszcze przed I wojną światową konieczna stała się jego rozbudowa. Powstały baseny na świeżym powietrzu, z których można korzystać przez cały rok. Jedno źródło ma temperaturę 74 °C, a drugie 77 °C.

Podziel się tą historią z innymi!

Ten artykuł może spodobać się innym! Udostępnij wybierając media społecznościowe.

Podróże z tej historii:

do 35% taniej

Wspaniały Budapeszt

W Budapeszcie każdy znajdzie coś dla siebie - od wciągającej historii i ekstrawaganckiej architektury po lecznicze wody termalne i życie nocne, które nie ma sobie równych w Europie Środkowej.
od999599
(1 Recenzja)
Zobacz podróż

Rezerwuj