Dom kotów. Ateny

Ciekawostki
  • TEN TEKST PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Kici kici miał.

Ateńskie koty przejęły centrum miasta i są dosłownie wszędzie. Od zabytków, takich jak Akropol, przez miejskie place, aż po restauracje i kawiarnie. To nieodzowny element krajobrazu stolicy Grecji, a przede wszystkim okolic Monastiraki. Codziennie czekają przy stolikach restauracji, aby skubnąć trochę jedzenia lub po prostu być zauważonymi. Nie przejmują się życiem codziennym Ateńczyków lub turystów – nie zwracają uwagi na samochody, skutery czy tłumy na największych placach miasta.

Nie zawsze są lubiane przez mieszkańców. Mimo, że się do nich przyzwyczaili, sprawiają kłopoty; staczają pomiędzy sobą walki; potrafią wchodzić do domów. Chętne dokarmiane przez restauratorów i turystów sprawia, że – prawdopodobnie – będą tu żyć wiecznie.

Jak koty, to Plaka.

Syntagma to serce współczesnych Aten, dzielnica biznesowo-barowa z Placem Syntagma, historycznym miejscem spotkań, centrum politycznym i węzłem komunikacyjnym. W sąsiedztwie placu znajduje się Ogród Narodowy, a w niedalekiej odległości na południowy zachód znajduje się Plaka: serce starych Aten. To praktycznie wszystko to, co istniało, gdy miasto zostało ogłoszone stolicą nowego narodu greckiego w 1834 roku. Z wąskimi uliczkami wijącymi się przez neoklasyczne rezydencje, bizantyjskie kościoły i telegeniczne tawerny, Plaka jest punktem zerowym turystycznych Aten. To najspokojniejsze miejsce metropolii, a wymyślne graffiti wzmacniają duszę dzielnicy.

Plaka wypełniona jest restauracjami, kawiarniami, sklepami z pamiątkami i wspaniałymi punktami widokowymi. Tuż obok Plaki znajduje się Anafiotika, czyli mała, wyspiarska wioseczka grecka pod samym Akropolem. Białe domki, miniaturowe uliczki i ikoniczna cerkiew. Nie z tej ziemi. A koty? Na Place znajdziesz ich cały ogrom!

Tętniąca życiem dzielnica i Plac Monastiraki słynie z wyjątkowych zabytków, w tym ruin Biblioteki Hadriana, starożytnej Agory i zrekonstruowanego portyku Stoa Attalosa, w którym obecnie mieści się muzeum wystawiające eksponaty ze starożytnych Aten. To również słynny meczet Tzistarakis, który jest punktem orientacyjnym Placu.

Przesiadkowa stacja metra Monastiraki sprawia, że Plac zawsze wypełniony jest mieszkańcami oraz turystami, straganami oraz pieszymi wycieczkami. Wzdłuż torów metra znajdują się restauracje, kawiarnie i bary z niesamowitym widokiem na Akropol.

  • POLECANE MIEJSCE
  • LOKAL
MOUSESCAFE.

Restauracja z lokalnymi, greckimi potrawami, napojami oraz muzyką na żywo. Widok na Agorę Ateńską (Monastiraki). Płatności: gotówka oraz karta. Sprawdź lokalizację na mapie.

Otwarte poniedziałku do piątku od 10:00 do 00:30

Podziel się tą historią z innymi!

Ten artykuł może spodobać się innym! Udostępnij wybierając media społecznościowe.

Podróże z tej historii:

Rezerwuj