Witamy w podróży

Złota Praga

Odprawa nie jest wymagana.

Sprawdź godzinę rozpoczęcia.

Przygotuj się do podróży.

Ważne informacje przed wyruszeniem w podróż.

Przygotuj się

dokument tożsamości

dowód osobisty lub paszport, ważne minimum 90 dni od daty powrotu; bez tego dokumentu nie rozpoczniesz podróży, dokument należy okazać przy wejściu do autokaru Pilotowi

karta pokładowa

na Twojej skrzynce mailowej
elektroniczna karta pokładowa, nie musisz jej drukować; bez tego dokumentu nie rozpoczniesz swojej podróży

bagaż podręczny

tylko w luku nad siedzeniem, np.: torba, torebka, plecak (mała walizka na kółkach jest bagażem głównym)

na jednego Podróżnika
do 5 kg

Nie korzystasz z rozkładu w trakcie podróży?

zapisz wszystkie najważniejsze informacje na kartce (lub karcie pokładowej), którą schowasz do portfela

Poznaj Pilota, pssafety i sprawdź godzinę wyjazdu.

Rozpoczęcie podróży

Twój Pilot pstravel

Cześć, jestem Krzysztof i witam Cię na pokładzie!
Krzysztof Modrzejewski 0048 663 685 660

Korzystaj z telefonu do Pilota w naglących wypadkach. Telefon dostępny tylko od dnia rozpoczęcia podróży.

  • Wskazówka od PilotaProszę o zabranie jak najmniejszej ilości drogocennych przedmiotów ze sobą na zwiedzanie.

Twoje ubezpieczenie

UNIQA czuwa przez całą Twoją przygodę
Centrum alarmowe 24h – zgłoszenie szkody
Numer polisy ubezpieczeniowej 8820/509844
0048 22 599 95 22

Korzystaj tylko w kryzysowych sytuacjach! Koszt połączenia według taryf poszczególnych operatorów telefonicznych. Gdy podróżujesz zagranicę, pamiętaj o wpisaniu prefiksu przed właściwym numerem telefonu.

Ambasada i konsulat w Czechach dane kontaktowe

Ambasada RP w Pradze
adres Valdštejnská 8 118 01 Praga
telefon +420 257 099 500

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Pradze
języki czeski, angielski, polski
adres Truhlářská 13-15, 110 00 Praga 1
telefon +420 220 400 120

Musisz być w miejscowości, która figuruje na Umowie!

Rozkład na żywo

02:00
Gniezno
parking przed Muzeum Początków Państwa Polskiego sprawdź miejsce na mapie

pobór bagażu 01:50, tolerancja opóźnienia do 10 minut

03:00
Poznań
stacja paliw Orlen Zgoda 19 (Górczyn) sprawdź miejsce na mapie

pobór bagażu 02:55, tolerancja opóźnienia do 10 minut

Przejazd do docelowego pojazdu.

Antenka

Co to oznacza?

Nastąpi przesiadka do pojazdu docelowego (autokaru) z grupą w głównej miejscowości rozpoczęcia podróży. Musisz być w miejscowości, która figuruje na Umowie udziału w podróży.

0:00
brak
Długa podróż? Czas na muzykę!

Poznaj playlistę: dźwięki Czech. Od upadku komunizmu w 1989 roku Republika Czeska – a zwłaszcza jej stolica – przekształciła się w jedno z najpopularniejszych celów podróży w Europie. Gatunki: lokalna Gatunki: lokalna Wymaga konta Spotify, zostaniesz poproszony o uruchomienie aplikacji

Śledź swoją przygodę krok po kroku!

czasu i przewodnik

Witamy na pokładzie!

Od upadku komunizmu w 1989 roku Republika Czeska – a w szczególności jej stolica przekształciła się w jedno z najpopularniejszych miejsc podróżniczych w Europie. Zdecydowanie nie bez powodu.

Każdy, kto odwiedza Czechy, zaczyna od Pragi, kolebki czeskiej kultury i jednego z najbardziej fascynujących miast w Europie. Praga oferuje prawie nienaruszony średniowieczny rdzeń architektury gotyckiej, który może przenieść Cię w przeszłość o 500 lat – XIV- wieczny Most Karola, łączący dwie zabytkowe dzielnice po dwóch stronach Wełtawy, z wałami zamku i wznoszącymi się iglicami katedry św. Wita, czyli jednej z klasycznych zabytków światowych podróży.

Ale miasto to nie tylko historia; to ważne centrum kraju z bogatą ofertą kulturalną i nowo powstającą sceną dla smakoszy.

Witamy w złotym mieście.
z pstravel

Twój hotel

to podróż jednodniowa, brak noclegów

Czy mogę pić wodę z kranu?

Woda z kranu jest pitna w Czechach, co zmniejsza zapotrzebowanie na jednorazowe plastikowe butelki na wodę.

Kwestia bezpieczeństwa

Zachowaj ostrożność. W miejscach przeludnionych pilnuj swoich rzeczy. Zabieraj ze sobą minimum drogocennych przedmiotów, dokumenty trzymaj przy sobie. Unikaj sporów.

Pogoda

  • Wyjazd-
  • 24°C10:00
  • 26°C13:00
  • 29°C16:00
  • 25°C18:00
  • powrót-

Mapa planu podróży

czasu

1

Praga

Witamy w Złotym Mieście!

Wyruszamy do Czech! Sprawdź wagę swojego bagażu: dla bagażu podręcznego 5 kg. Usiądź na miejscu, które wyznacza karta pokładowa. Zrelaksuj się i... pędź ku praskiej przygodzie!

Praga to jedno z najpiękniejszych miast świata. We wspaniale zachowanym historycznym centrum, od 1992 zapisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajdziemy ślady jedenastu wieków historii. To kulturowo bogate miasto pełne wspaniałych zabytków oczarowuje odwiedzających nie tylko imponującą i rozmaitą architekturą oraz zapierającymi dech w piersiach widokami, ale też intymną, romantyczną atmosferą, która wręcz zachęca do długich spacerów. Praga to także miasto muzyki (nie tylko klasycznej) i sztuki, którą spotyka się tutaj na każdym kroku, miasto parków i ogrodów, ale też miasto, gdzie warzy się i pije najlepsze na świecie piwo.

Podróżników z całego świata przyciąga do Pragi wyjątkowa symbioza zabytków we wszystkich stylach, od romańskich rotund, przez gotyckie katedry i barokowe kościoły, renesansowe pałace i ogrody, aż po budowle secesyjne, kubistyczne i całkiem współczesne. Nad niepowtarzalną panoramą miasta góruje Zamek Praski wznoszący się nad Wełtawą.

Prawdziwie królewsko.

Zamek Praski stanowi ważny symbol czeskiej państwowości od ponad tysiąca lat Założony w IX wieku, stał się siedzibą czeskich władców a obecnie prezydenta Jeden z największych kompleksów zamkowych świata składa się z historycznych obiektów pałacowych, urzędowych i kościelnych, fortyfikacji, ogrodów i malowniczych zakątków takich jak słynna Złota Uliczka. Gotycką katedrę, symbol duchowy państwa czeskiego, założono w 1344 r w miejscu wcześniejszej romańskiej rotundy. Budowę, trwającą niemal 600 lat, zakończono ostatecznie w 1929 r. W imponującym wnętrzu znajduje się m in zdobiona kamieniami półszlachetnymi Kaplica św Wacława z grobem świętego, a w podziemiach grobowiec królów czeskich i skarbiec, w którym przechowywane są klejnoty koronne. Złota Uliczka to małe domki wbudowane w gotycki mur obronny Od XVI w mieszkali w nich zamkowi strzelcy i rzemieślnicy. Pod nr 22 pracował w latach 1916–17 Franz Kafka.

Żyje całą dobę.

Najważniejszy plac starej Pragi – Rynek Staromiejski powstał w XII w i był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Obok Ratusza Staromiejskiego i kościoła NMP przed Týnem dominantę placu stanowi barokowy kościół św Mikołaja, rokokowy pałac Kinskich – siedziba i sale wystawowe Galerii Narodowej Praga, Dom pod Kamiennym Dzwonem – gotycki pałac miejski z XIV w, obecnie sala koncertowa i wystawowa Galerii m st Pragi, pomnik Jana Husa dłuta Ladislava Šalouna (1915). W bruku placu oznaczono miejsce egzekucji 27 panów czeskich (21 06 1621) oraz praski południk. Utworzony w 1338 r jako siedziba magistratu Starego Miasta. Gotycka, najstarsza część kompleksu z wieżą, kaplicą z wykuszem i bogatą dekoracją herbową pochodzi z II poł XIV w Na zegarze (pocz XV w) o każdej pełnej godzinie między 9:00–23:00 pojawia się 12 apostołów, w dolnej części mieści się tarcza kalendarza ze znakami zodiaku – dzieło Josefa Mánesa (1865). Wschodnie neogotyckie skrzydło ratusza zniszczone 8 maja 1945 nigdy nie zostało odbudowane. Kościół Marii Panny przed Týnem to najbardziej efektowna gotycka budowla sakralna w Pradze, budowana od poł XIV w do pocz XVI w. Pod koniec XVII w wnętrze przebudowano w stylu baroku Kościół jest okazałą galerią dzieł gotyckich, renesansowych i wczesnobarokowych, najciekawsze z nich są m.in. obrazy ołtarzowe Karla Škréty i nagrobek astronoma Tycho Brahe. Tutejsze organy z 1673 r są najstarsze w Pradze.

Most całego Świata.

Najstarszy praski most, wybudowany w latach 1357–1402 w miejscu mostu Judyty, zniszczonego przez powódź w 1342 r. Nazywany Praskim albo Kamiennym, od 1870 r nosi imię swego fundatora, Karola IV. Wybudowany z bloków piaskowca, na obu końcach broniony jest przez wieże (Malostranskie Wieże Mostowe, Staromiejska Wieża Mostowa). Od 1683 do 1928 r na filarach mostu umieszczono 30 rzeźb świętych, w tym najsłynniejszą, św Jana Nepomucena. Niższa, romańska wieża pochodzi z XII w, a jej renesansowy kształt z 1591 r. Wyższa wieża z 1464 r nawiązuje architektonicznie do późnogotyckiej Staromiejskiej Wieży Mostowej. Parlera Brama między wieżami powstała na początku XV w.

To prawdziwa historia.

Plac Wacława to handlowe i administracyjne centrum miasta, miejsce ważnych wydarzeń historycznych i towarzyskich. Powstał przy zakładaniu Nowego Miasta przez Karola IV w 1348 r. Nad placem góruje dziś gmach Muzeum Narodowego (1885–1891) i pomnik św Wacława z 1912 r dłuta J V Myslbeka.

Spróbuj, sprawdź, zapamiętaj, przeżyj!

Wyzwanie godne mistrza!

Sprawdź, jak ciężko jest wykonać zdjęcie Archikatedrze Świętego Wita, Wacława i Wojciecha! To prawdziwy koszmar fotografa. Otwórz aplikację kamery i wyceluj na budynek. Złapiesz cały w kadrze? Powodzenia! Trzeba przyznać, że wygląda niesamowicie z zewnątrz i wewnątrz. Wchodząc do katedry zwróć uwagę na mieniące się w słońcu witraże. Nadają charakteru dla tej bazyliki. Wielkie, monumentalne mury zapierają dech w piersi, a pnące się do góry wieże katedry wyglądają niesamowicie w promieniach słońca. Ah, co za architektura!

Spróbuj zrobić sobie zdjęcie na samym początku odkrywania – przy klasztorze na Strahovie. Rozpoznasz to miejsce! Rozprzestrzenia się stąd niesamowita panorama na stare miasto Pragi. Wow, na samą myśl mamy ciarki!

Twoje paliwo to...

Piwo, konkretnie jasny lager pilźnieńskiego typu, to czeski napój narodowy. Jesteś jednak w Pradze, więc nie ograniczaj się do marek znanych na całym świecie i spróbuj też różnorodnej lokalnej produkcji w jednym z 35 praskich browarów.

Republika Czeska produkuje wiele ciekawych win, których ze względu na małą produkcję nie można spróbować nigdzie indziej na świecie. Skosztuj typowych lokalnych szczepów np rieslingu włoskiego, veltlinera lub aromatycznej Pálavy.

Tik, tak, wybiła dwunasta!

Zobacz Zegar Orloj o pełnej godzinie. Wspaniałe, krótkie widowisko, które zawsze warto zobaczyć! Co tam się dzieje? Opowie Tobie przewodnik, a Ty zaobserwujesz samodzielnie. Chcemy pełnej godziny!

Gdzie to się szło...

Jak dostać się na Stare Miasto Pragi? Kręte uliczki, ogrom Podróżników, wąskie przestrzenie! Spokojnie… Kierując się od Mostu Karola idź cały czas prosto ulicą Karlova. Zawsze doprowadzi Cię pod sam Orloj. Idź za zapachem trdelnika! Na pewno go rozpoznasz – sprzedają go na każdym rogu!

Zgłodniałeś? A więc smacznego!

Kiedy znudzi cię błądzenie krętymi uliczkami i dopadnie cię głód, polecamy spróbować pysznej czeskiej gastronomii. Jakość restauracji i wyspecjalizowanych sklepów spożywczych radykalnie się poprawia i bez obaw można udać się do restauracji z tradycyjną kuchnią czeską lub międzynarodową. Przyjemny czas można też spędzić odkrywając urocze drobiazgi lub nowe smaki miejscowych specjałów na pchlich targach i bazarach. Podczas pobytu w Pradze nie można także pominąć luksusowych sklepów, centrów handlowych i charakterystycznych sklepików z oryginalnym czeskim designem, zyskującym ostatnio popularność nie tylko u nas, ale i na świecie. Z kuchni zagranicznych najpopularniejsza jest włoska, ale znajdziesz też choćby świetną kuchnię wietnamską, meksykańską czy koreańską. Burzliwy rozwój przeszły też ostatnio kawiarnie i scena piwna. O obu można powiedzieć, że pod względem poziomu należą do najlepszych w Europie.

Mimo że czeska kuchnia nie zalicza się do najbardziej znanych na świecie, ma swój niezaprzeczalny urok i wizyta w Pradze jest świetną okazją, żeby jej skosztować. Mówi się, że była wynaleziona jako przegryzka do wspaniałego czeskiego piwa. To oczywiście nieprawda, chociaż piwo idealnie pasuje do wielu czeskich potraw Czeska kuchnia ma podobny charakter jak bawarska lub austriacka, stawia na połączenie mięsa i ziemniaków lub różnego rodzaju knedlików i sosów. Typowymi składnikami są świeże i suszone grzyby, kapusta, ziemniaki, wieprzowina, kaczka, gęś, sezonowo także dziczyzna.

Proste płatności.

200 koron to mniej–więcej 30 zł. Płać zawsze w koronach. Opłaci się Tobie bardziej, aniżeli w euro. Najlepiej, jeżeli możesz zapłacić kartą! Wtedy tracisz najmniej przy przewalutowaniu złotówek.

Ah, wieczory!

Praski wieczór. To niesamowity pokaz świateł, zapach jedzenia rozchodzący się z knajpek i kawiarnii, to oświetlony Most Karola i ulice. Zapamiętaj ten wspaniały widok, aby powrócić do złotego miasta. Ah, miłość. Kochamy Pragę z całego serca.

Pokochaj.

Mamy nadzieję, że podróżowanie z pstravel już pokochane, ale nie o tym teraz mowa! Pokochaj to wspaniałe uczucie wolności. Praca poczeka, sprawy codziennie poczekają. Ten czas należy tylko do Ciebie. Pokochaj to uczucie.

Klasyczny ramowy program podróży

dzień 1Poczuj miłość do Złotego Miasta!

Wyjazd z wybranego miejsca rozpoczęcia podróży (wybierzesz je przy rezerwacji) i spotkanie z Pilotem pstravel. Witamy serdecznie w Czechach, Podróżniku! W godzinach porannych przyjazd do stolicy kraju – Pragi. Czas na odkrywanie jednej z najpiękniejszych stolic Europy. Zobaczymy Praski Hrad i Hradczany wraz z gotycką katedrą św. Wita. Most Karolato najbardziej znana budowla Pragi wraz z Małą Straną. Następnie Vaclavskie Namesti – główna ulica Pragi z ciekawą zabudową secesyjną, Rynek Starego Miasta z Ratuszem i unikatowym zegarem Orloj. Czas wolny w centrum miasta – na Rynku Staromiejskim. Praga posiada jedno z najpiękniejszych starych miast w Europie, jego centrum stanowi Staromestske Namesti – Rynek Staromiejski. Otaczają go wiekowe kościoły i kamienice. W 1992 r. wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Czas wolny w okolicach Placu Wacława. Przyjazd w godzinach nocnych i zakończenie wspaniałej podróży.

Stosuj się do wskazówek eksperckich.

Bezpieczna podróż

Postępuj według wskazówek

Postępuj według wskazówek, które udzielą Ci nasi pracownicy. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, ale nie zapominaj – to Twoja podróż, więc baw się dobrze!

Nie spożywaj alkoholu

W pojazdach pstravel obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu w toku podróży z miejsca rozpoczęcia podróży do pierwszego punktu programowego.

Staraj się płacić kartą

To najlepsza opcja na zaoszczędzenie przy zmianie kursu walut. To najbezpieczniejsza forma płatności, gdzie możliwość oszustwa wynosi mniej, niż 1%.

W kolejkach zachowaj dystans

Zachowaj dystans minimum 1.5 metra od osób, których nie znasz lub z którymi nie przebywasz. Stojąc w kolejce, oddal się od osób stojących przed Tobą.

Korzystaj ze swoich drzwi w autokarze

Jeśli Twoje miejsce znajduje się w sektorze A, staraj się wchodzić do autokaru przednimi drzwiami. Jeśli B, tylnymi. Ułatwi to szybsze wyruszenie autokaru w dalszą podróż.

Nie dotykaj, jeśli nie musisz

Nie dotykaj powierzchni w przestrzeni publicznej, jeżeli nie musisz tego robić. Czasami “aż chce się dotknąć”, wiemy. Czasami lepiej tylko popatrzeć!

Sytuacja patowa w trakcie podróży?

Problem? Wdech i wydech. Postaramy się go opanować. Opisz swój problem w trakcie podróży autokarem/samolotem lub w grupie. Naprawimy problem tak szybko, jak to tylko możliwe.

Zaplanuj kolejną przygodę!

Po zakończeniu Złotej Pragi czas na następne wspomnienia!

Rezerwuj