Witamy w podróży

Niesamowity Paryż

Odprawa nie jest wymagana.

Sprawdź godzinę rozpoczęcia.

Przygotuj się do podróży.

Ważne informacje przed wyruszeniem w podróż.

Przygotuj się

dokument tożsamości

dowód osobisty lub paszport, ważne minimum 90 dni od daty powrotu; bez tego dokumentu nie rozpoczniesz podróży, dokument należy okazać przy wejściu do autokaru Pilotowi

karta pokładowa

na Twojej skrzynce mailowej
elektroniczna karta pokładowa, nie musisz jej drukować; bez tego dokumentu nie rozpoczniesz swojej podróży

bagaż podręczny

tylko w luku nad siedzeniem, np.: torba, torebka, plecak (mała walizka na kółkach jest bagażem głównym)

na jednego Podróżnika
do 5 kg

bagaż główny

tylko pod pokładem autokaru, np.: walizka na kółkach, inny rodzaj walizki (jedna na jednego Podróżnika)

na jednego Podróżnika
do 20 kg

Nie korzystasz z rozkładu w trakcie podróży?

zapisz wszystkie najważniejsze informacje na kartce (lub karcie pokładowej), którą schowasz do portfela

na zdjęciu: Montmartre w dniu 3 podróży

Poznaj Pilota, pssafety i sprawdź godzinę wyjazdu.

Rozpoczęcie podróży

Twój Pilot pstravel

Cześć, jestem Danuta i witam Cię na pokładzie!
Danuta Legierska 0048 501 509 029

Korzystaj z telefonu do Pilota w naglących wypadkach. Telefon dostępny tylko od dnia rozpoczęcia podróży.

  • Wskazówka od PilotaProszę o zabranie jak najmniejszej ilości drogocennych przedmiotów ze sobą na zwiedzanie.

Twoje ubezpieczenie

UNIQA czuwa przez całą Twoją przygodę
Centrum alarmowe 24h – zgłoszenie szkody
Numer polisy ubezpieczeniowej 8820/509714
0048 22 599 95 22

Korzystaj tylko w kryzysowych sytuacjach! Koszt połączenia według taryf poszczególnych operatorów telefonicznych. Gdy podróżujesz zagranicę, pamiętaj o wpisaniu prefiksu przed właściwym numerem telefonu.

Ambasada i konsulat we Francji dane kontaktowe

Ambasada RP w Paryżu
adres 1, rue de Talleyrand, 75007 Paryż
telefon +33 1 43 17 34 00

Wydział konsularny RP w Paryżu
języki francuski, angielski, polski
adres 3, rue de Talleyrand, 75007 Paryż
telefon +33 1 70 39 10 00

Musisz być w miejscowości, która figuruje na Umowie!

Rozkład na żywo

13:00
Gniezno
parking przed Muzeum Początków Państwa Polskiego sprawdź miejsce na mapie

pobór bagażu 12:45, tolerancja opóźnienia do 10 minut

14:00
Poznań
stacja paliw Orlen Zgoda 19 (Górczyn) sprawdź miejsce na mapie

pobór bagażu 13:50, tolerancja opóźnienia do 10 minut

15:45
Świebodzin
stacja paliw Orlen Wojska Polskiego 8 sprawdź miejsce na mapie

pobór bagażu 15:40, tolerancja opóźnienia do 10 minut

17:00
Świecko/Słubice
stacja paliw Total Transportowa 12 sprawdź miejsce na mapie

pobór bagażu 16:55, tolerancja opóźnienia do 10 minut

Przejazd do docelowego pojazdu.

Antenka

Co to oznacza?

Nastąpi przesiadka do pojazdu docelowego (autokaru) z grupą w głównej miejscowości rozpoczęcia podróży. Musisz być w miejscowości, która figuruje na Umowie udziału w podróży.

0:00
brak
Długa podróż? Czas na muzykę!

Poznaj playlistę: dźwięki Francji. Francja uwodzi Podróżników swoją niezmienną kulturą, tarasami kawiarnii, wiejskimi ryneczkami i bistrami z tablicami zapełnionymi daniami dnia. Gatunki: lokalna Wymaga konta Spotify, zostaniesz poproszony o uruchomienie aplikacji

na zdjęciu: Łuk Triumfalny w dniu 2 podróży

Śledź swoją przygodę krok po kroku!

czasu i przewodnik

Witamy na pokładzie!

Francja zaprasza Podróżników swoją niezmiennie swojską kulturą, utworzoną wokół tradycyjnych kawiarni, targowisk kwiatowych i bistro z kawą laną hektolitrami.

To europejskie centrum światowej klasy sztuki i architektury. Uwodzi kultowymi zabytkami znanymi na całym Świecie i wschodzącymi gwiazdami, które dopiero zostaną odkryte. Repertuar kulturalny tego kraju jest oszałamiający – pod względem wielkości i różnorodności. Tu leży piękno La Belle France: ikoniczna Wieża Eiffela, niesamowity Luwr i powstająca z gruzów Notre Dame zostały odznaczone na naszej świadomości, a z roku na rok budzą coraz to więcej emocji.

Paryż jest również najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na Ziemi, a każdego roku przybywa do niej około 89 milionów Podróżników, którzy przyjeżdżają do Galii, aby cieszyć się niezwykłym bogactwem muzeów, galerii, pracowni artystycznych i praktycznych doświadczeń kulturalnych.

Witamy w stolicy Świata.
z pstravel

Twój hotel

Ibis Campanile Roissy
zobacz hotel na mapie

Czy mogę pić wodę z kranu?

Woda z kranu jest pitna we Francji, również w naszych hotelach, co zmniejsza zapotrzebowanie na jednorazowe plastikowe butelki na wodę.

Kwestia bezpieczeństwa

Zachowaj ostrożność. W miejscach przeludnionych pilnuj swoich rzeczy. Zabieraj ze sobą minimum drogocennych przedmiotów, dokumenty trzymaj przy sobie. Unikaj sporów.

Pogoda

  • dzień 1-
  • 25°CParyż
  • 25°CParyż
  • dzień 4-

Mapa planu zwiedzania

czasu

1

Rozpoczęcie podróży

Czas na podróż do Paryża!
2

Paryż

część 1
3

Paryż

część 2
4

Powrót

Zakończenie podróży.

Wyruszamy do Francji! Sprawdź wagę swojego bagażu: dla bagażu głównego 20 kg, a dla bagażu podręcznego 5 kg. Przekaż swoje bagaże kierowcy, który zajmuje się odbiorem. Przekaż dokumenty Pilotowi pstravel lub pracownikowi: dokumenty tożsamości oraz elektroniczną kartę pokładową. Usiądź na miejscu, które wyznacza karta pokładowa. Zrelaksuj się i... pędź ku paryskiej przygodzie!

Historia Paryża zaczyna się w III wieku p.n.e., kiedy to na wyspę Île de la Cité (tam znajduje się Katedra Notre Dame) wprowadzili się Celtowie. Ich panowanie w tym miejscu trwało przez ponad
200 lat do momentu, kiedy to Rzymianie postanowili podbić Świat i przejęli celtyckie tereny. Rzymianie sprawili, że miasto zaczęło się rozwijać i zaczęto nazywać je Paryżem.

Paryskie bulwary, muzea, bistra i butiki są natchnione o nową falę kultury współczesnej, kreatywne winiarnie, sklepy projektantów i spokojne uliczki. To miasto wielkiej ilości kontrastów.

Przeszywająca chmury wieża Eiffla z kutego żelaza, szeroki Łuk Triumfalny strzegący wspaniałej alei Champs-Élysées, szykowna katedra Notre Dame z przyporami (która wraca do świetności), oświetlone mosty nad Sekwaną i tarasy z wiklinowymi krzesłami w secesyjnych kawiarniach to symbole Paryża. Jednak pomimo początkowych pozorów, pejzaż Paryża nie jest statyczny: są tam również oszałamiające ikony nowoczesności i współczesności, od zewnątrz w stylu industrialnym Centre Pompidou, czy Musée du Quai Branly.

Najwyższe Piękno.

Wieża Eiffla została wybudowana w 1889 roku, a jej twórcami byli pracownicy biura architektonicznego Gustava Eiffel’a, który to nadał wieży swoje imię. Wieża powstała w związku z odbywającą się w Paryżu wystawą światową i miała upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej. Dzielnica, w której mieszkają bardzo zamożni Paryżanie, jest miejscem, w którym można z bliska przyjrzeć się symbolowi miasta – wieży, a także bardziej współczesnej architekturze w wieżowcowej dzielnicy biznesowej La Défense na obrzeżach périphérique (Bulwar Peryferyjny Paryża), które otacza historyczne centrum Paryża. To wyjątkowe miejsce, gdzie górującą nad stolicą ikona wprowadza nas w świat marzeń.

Konstrukcja Wieży Eiffla w całości wykonana jest ze stali. Do jej wybudowania użyto ponad
2,5 miliona nitów i ponad 18 000 metalowych części. Obecnie ma ona 324 metry i waży ponad 10 000 ton.

Jeśli cokolwiek rywalizuje z Wieżą Eiffla jako symbol Paryża, to jest to wspaniały pomnik zwycięstwa Napoleona pod Austerlitz (1805) z 1836 r. Misternie rzeźbiony Łuk Triumfalny stoi na środku ronda Étoile. Z platformy widokowej na szczycie łuku (50 m w górę po 284 stopniach) można zobaczyć kilkanaście alejek otaczających ten niesamowity monument.

Najbardziej znana z czterech płaskorzeźb u podstawy znajduje się po prawej stronie, naprzeciw łuku od strony Champs-Élysées. Nosi ona tytuł Départ des Volontaires de 1792 i jest również znana jako Marsylianka (hymn Francji). Wyżej fryz biegnący wokół całego pomnika przedstawia setki postaci, z których każda ma 2 metry wysokości. Pod łukiem, na poziomie gruntu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Nieznany żołnierz został pochowany w 1921 roku na cześć 1,3 miliona francuskich żołnierzy, którzy zginęli w I wojnie światowej. Wieczny płomień rozpala się na codziennie o 18:30. Łuk Triumfalny jest niesamowity pod każdym względem i widząc go po raz pierwszy nie sposób się zakochać.

Największe muzeum na Ziemi.

Dopiero gdy staniesz na rozległym dziedzińcu Luwru, w słońcu migoczącym przez szklaną piramidę i tłumach kręcących się pod ozdobną fasadą muzeum, możesz szczerze powiedzieć, że byłeś w Paryżu. Przechowując dziesiątki tysięcy dzieł sztuki – od rzeźb z Mezopotamii, Egiptu i Grecji po arcydzieła artystów takich jak da Vinci (w tym jego najpopularniejsza Mona Lisa), Michała Anioła i Rembrandta – nic dziwnego, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie.

Obrazy, rzeźby i znaleziska wystawiane w Luwrze były zbierane i przechowywane przez kolejne rządy francuskie. Są wśród nich dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego z całej Europy oraz bezcenne zbiory antyków. Racją bytu Luwru jest przede wszystkim prezentacja sztuki zachodniej (głównie francuskiej i włoskiej, ale także holenderskiej i hiszpańskiej) od średniowiecza do około 1848 r., (kiedy to dzieła przejęło inne muzeum stworzone w starym dworcu: Musée d’Orsay), a także dzieła starożytnych cywilizacji które ukształtowały kulturowe fundamenty Zachodu.

Schodami do dzielnicy sztuki.

Wzniosłe widoki na Montmartre, winorośle pokrywające wzgórza i ukryte, małe place przyciągały malarzy od XIX wieku. Ukoronowana dzięki bazylice Sacré-Cœur, Montmartre jest najbardziej stromą dzielnicą miasta, a jej wąskie uliczki wyłożone krzywymi budynkami pokrytymi bluszczem kreują bajkowy urok. Bardziej wyuzdane i ociekające erotyzmem dzielnice Pigalle i St-Martin to wylęgarnie kreatywności ze skarbnicą modnych butików, restauracji, barów i sklepów (również tych tylko dla dorosłych). To prawdziwa Dzielnica Czerwonych Latarni Paryża, co stwarza jeszcze bardziej kuszącą chęć odkrywania Pigalle.

Około 300 spiralnych schodów prowadzi do kopuły bazyliki, z której można podziwiać jedną z najbardziej spektakularnych panoram Paryża - podobno w pogodny dzień można zobaczyć aż 30 km oddali. Ważący 19 ton dzwon zwany La Savoyarde w wieży powyżej jest największy we Francji. Zapoczątkowany w 1875 roku po wojnie francusko-pruskiej i chaosie Komuny Paryskiej, Sacré-Cœur jest symbolem dawnej walki między konserwatywną katolicką starą gwardią a świeckimi, republikańskimi radykałami. Ostatecznie został konsekrowany w 1919 roku, w przeciwieństwie do otaczającej ją bohemy. Widok na Paryż z jego części zapiera dech w piersi. Odkrywanie Sacré-Cœur jest prawdziwym przeżyciem, od muzyków występujących na schodach po grupy piknikujące w parku na zboczu wzgórza.

Spróbuj, sprawdź, zapamiętaj, przeżyj!

Oui, smacznego!

W czasie wolnym wybierz się do paryskiej knajpki. To, czego musisz spróbować to zupa cebulowa (dla Francuzów to coś więcej, niż posiłek) i ślimaki winniczki. Nie wiesz jak jeść ślimaki? Zrezygnuj z ich zamawiania. Nawet nie każdy Francuz wie jak się z nimi obchodzić. Zupa cebulowa (soupe à l’oignon) to najbardziej tradycyjna francuska zupa, dostępna w niemalże każdej restauracji we Francji. Gotowana jest na bulionie wołowym bądź wieprzowym i białym winie, a charakterystyczną słodycz zawdzięcza skarmelizowanej cebuli. Zupę cebulową zapieka się z pszennymi grzankami posypanymi startym serem Gruyere. Jest gęsta i sycąca, lekko słodka i przede wszystkim zaskakująco smaczna!

Śnią nam się makaroniki...

Spróbuj zjeść oryginalne, francuskie makaroniki. To małe ciasteczka wyróżniające się swoim kolorem – od różowego, po czarny. W smaku dominują soczystą owocową nutą. Środek wypełniony jest marcepanem. Komplet 10 makaroników z pudełeczkiem to wydatek rzędu 17 euro. Warto? To już zależy od Ciebie!

Wysoko!

Wieża Eiffla, obok Statuy Wolności i Wielkiego Muru Chińskiego jest najbardziej rozpoznawalną budowlą świata. W czasie wolnym możesz wybrać się na taras widokowy wieży. Bilet niestety nie należy do najtańszych – za wjazd na szczyt musisz zapłacić około 135 zł (25 euro). Z miesięcznym wyprzedzeniem. Spokojnie! Zapytaj Pilota pstravel o możliwość wejścia na Wieżę w czasie wolnym (we własnym zakresie).

Paryż jest zatłoczony, dlatego bądź czujny!

Podróżując metrem, trzymaj się grupy. Czasami łatwo stracić orientację, w szczególności, gdy platformy stacji są z różnych stron. Jeżeli nie widzisz grupy, wysiądź na najbliższej stacji i zadzwoń do Pilota, następnie przejdź na drugą stronę stacji (musisz wyjść na powierzchnię) i wróć na pożądaną stację. Pamiętaj, aby zawsze mieć bilet przy sobie.

Co zjeść w czasie wolnym?

Kuchnia francuska wywierała przez wieki ogromny wpływ na inne kuchnie, zwłaszcza zachodniej Europy (również Polski). Najczęściej kojarzona jest z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, serami i winem, ma znacznie więcej do zaoferowania. Co roku w okresie Bożego Narodzenia w Prowansji odbywają się specjalne pochody na cześć ślimaków. Najbardziej znane francuskie danie, które przygotowuje się z nich, to Escargot a la bourguignonne, co w tłumaczeniu na język polski oznacza ślimaki gotowane po burgundzku. Danie przygotowuje się bardzo prosto. Ślimaki winniczki piecze się wraz z muszlą ze specjalnym gatunkiem masła i ziół. Hoduje się je w specjalnych „ślimaczych ogrodach”.
Dużą popularnością wśród mieszkańców i odwiedzających francuską stolicę jest cieszy się także steak frites, czyli klasyczny stek z frytkami. Przygotowuje się go w jednej z najbardziej popularnych restauracji w Paryżu, jaką jest Le Relais de l’Entrecote.

Proste płatności.

We Francji płacimy w euro. Najlepiej, jeżeli możesz zapłacić kartą! Wtedy tracisz najmniej przy przewalutowaniu złotówek. Nie bój się obcych walut, ale wydawaj z głową! Ceny we Francji są mniej więcej 30/40% wyższe, niż w Polsce, choć nie jest to regułą. Wino zakupisz już od 3 euro.

Ah, wieczory!

Paryskie wieczory. To niesamowite uczucie zauroczenia. Paryż można kochać, lub nienawidzić. Jesteśmy przekonani, że zakochałaś/eś się w mieście od pierwszego wejrzenia. Zobacz tylko jak pięknie wygląda wieża Eiffla pokryta tysiącami malutkich lampeczek. Wspaniale!

Pokochaj.

Mamy nadzieję, że podróżowanie z pstravel już pokochane, ale nie o tym teraz mowa! Pokochaj to wspaniałe uczucie wolności. Praca poczeka, sprawy codziennie poczekają. Ten czas należy tylko do Ciebie. Pokochaj to uczucie.

Klasyczny ramowy program podróży

dzień 1Rozpoczęcie podróży!

Wyjazd z wybranego miejsca rozpoczęcia podróży (wybierzesz je przy rezerwacji) i spotkanie z Pilotem pstravel. Przejazd nocny do Francji.

dzień 2Witamy w mieście zakochanych! Czas na odkrywanie Paryża.

Przed południem przyjazd do stolicy Francji – niesamowitego Paryża. Odkrywanie miasta pieszo oraz metrem. Zobaczymy między innymi katedrę Notre Dame z zewnątrz – zachwycającą gotycką perłę, wzbudzającą podziw swymi wspaniałymi rozetami, łukami przyporowymi oraz bogatą historią (życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!). Stamtąd udamy się na na krótki spacer po Dzielnicy Łacińskiej – słynącej z Sorbony i Panteonu. Następnie udamy się na Pola Elizejskie, gdzie zobaczymy Łuk Triumfalny. Czas wolny na samodzielny spacer i pyszną francuską kawę. Odwiedziny w kultowym muzeum perfum – Fragonard, gdzie po przedstawieniu historii najbardziej znanych zapachów Europy nauczymy się rozpoznawać zapachy i sposób ich rozprowadzania. Na koniec dnia spacer po dzielnicy Montmartre (na Montmartre obiadokolacja). Zobaczymy Place Blanche z Moulin Rouge – kabaret w którym narodził się kankan, Plac Pigalle oraz Bazylikę Sacré-Cœur, która góruje na najwyższym wzgórzu miasta, imponującą śnieżno–białą świątynię w stylu grecko–bizantyjskim, wybudowaną jako symbol zgody narodowej. Przejazd do hotelu na wypoczynek przed kolejnym dniem odkrywania. Zakwaterowanie i nocleg.

dzień 3Jeszcze więcej odkrywania, Luwr i rejs.

Po śniadaniu i złożeniu bagaży, wyjazd na dalsze odkrywanie miasta pieszo oraz paryskim, kultowym metrem. Dzień rozpoczniemy od Luwru (Musee du Louvre), czyli największego muzeum na Świecie, które mieści cenne arcydzieła sztuki (malarstwa i rzeźby). Zobaczymy liczne dzieła zgromadzone w tym dawnym pałacu królewskim, m.in.: Mona Lisę, Nike z Samotraki, Wenus z Milo. Następnie czas wolny – zdjęcia? Pamiątki? Wypoczynek? Wszystko zależy od Ciebie! Kolejnym punktem programu będzie wizyta w okolicach Wieży Eiffla (Tour Eiffel) (wjazd na Wieżę Eiffla w zakresie własnym w czasie wolnym). Z bliska robi niesamowite wrażenie! Czas na obiadokolację. Na koniec dnia wypłyniemy w romantyczny rejs statkiem wycieczkowym po Sekwanie. Spokojnie… jeśli wyruszasz w podróż samemu, będziesz bawić się równie dobrze! Z wody widoki są niesamowite. Wieczorem wyjazd z Paryża.

dzień 4Powrót do miejsca zamieszkania.

Przejazd przez Europę w kierunku miejsca zamieszkania. Przyjazd w godzinach popołudniowych i zakończenie wspaniałej podróży.

Stosuj się do wskazówek eksperckich.

Bezpieczna podróż

Postępuj według wskazówek

Postępuj według wskazówek, które udzielą Ci nasi pracownicy. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, ale nie zapominaj – to Twoja podróż, więc baw się dobrze!

Nie spożywaj alkoholu

W pojazdach pstravel obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu w toku podróży z miejsca rozpoczęcia podróży do pierwszego punktu programowego.

Staraj się płacić kartą

To najlepsza opcja na zaoszczędzenie przy zmianie kursu walut. To najbezpieczniejsza forma płatności, gdzie możliwość oszustwa wynosi mniej, niż 1%.

W kolejkach zachowaj dystans

Zachowaj dystans minimum 1.5 metra od osób, których nie znasz lub z którymi nie przebywasz. Stojąc w kolejce, oddal się od osób stojących przed Tobą.

Korzystaj ze swoich drzwi w autokarze

Jeśli Twoje miejsce znajduje się w sektorze A, staraj się wchodzić do autokaru przednimi drzwiami. Jeśli B, tylnymi. Ułatwi to szybsze wyruszenie autokaru w dalszą podróż.

Nie dotykaj, jeśli nie musisz

Nie dotykaj powierzchni w przestrzeni publicznej, jeżeli nie musisz tego robić. Czasami “aż chce się dotknąć”, wiemy. Czasami lepiej tylko popatrzeć!

Sytuacja patowa w trakcie podróży?

Problem? Wdech i wydech. Postaramy się go opanować. Opisz swój problem w trakcie podróży autokarem/samolotem lub w grupie. Naprawimy problem tak szybko, jak to tylko możliwe.

Zaplanuj kolejną przygodę!

Po zakończeniu Niesamowitego Paryża czas na następne wspomnienia!

Rezerwuj